Kiedy gastroskopia

Kiedy gastroskopia

Gastroskopia to badanie na które kieruje zazwyczaj lekarz rodzinny albo lekarz gastrolog. Przyczyną przeprowadzenia gastroskopii są ból żołądka, zgaga, krwawienia z przewodu pokarmowego. Badanie jest jednym z trudnijeszych i u pacjentów wznieca wielki lęk. Na kilka dni przed badaniem trzeba odstawić leki przeciwbólowe. Przed samym zbadaniem przez osiem godzin nie można nic spożywać. 4 godziny przed zabiegiem nie pijemy, nie palimy papierosów, nie żujemy gumy. Przed wykonaniem zabiegu gardło pacjenta zostaje znieczulone. Następnie pacjent kładzie się na boku, dostaje specjalistyczny ustnik, który można gryżć i stanowi on ochronę aparatu. Lekarz wprowadza przewód aparatu przez jamę ustną i gardło. Te początkowe chwile są najcięższe dla psychiki, gdyż może występować odruch wymiotny, pacjent ma uczucie duszenia się. Później jest już łlepiej, trzeba natomiast spokojnie oddychać. Jeżeli zachodzi potrzeba lekarz pobiera próbkę wycinka do badania histopatologicznego. Po tym usuwa się szybko aparat. Podczas zabiegu następuje silne wydzielanie sliny. Zabieg trwa nie więcej jak pięciu minut, następnie należy poczekać na opis. Jeszcze przez jakieś dwie godziny po badaniu należy powstrzymać się od jedzenia i picia. Przez kilka godzin po zabiegu może występować ból gardła i ból przy przełykaniu.

Gastroskopia to badanie bezbolesne. Jednakże gastroskopia jest dosyć nieprzyjemnym badaniem, zatem u wielu ludzi wzbudza lęk. W jaki sposób należy się przygotować przed tym badaniem? Należy przygotować się zarówno od strony psychicznej, jak i medycznej. Nastawmy się pozytywnie i postarajmy się uspokoić przed badaniem. Istotne jest to, abyśmy nie poddawali się lękowi. W trakcie trwania zabiegu słuchajmy instrukcji i poleceń i współpracujmy z pielęgniarką i lekarzem. Warto pamiętać też, że istnieje możliwość wykonania zabiegu w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia w krótkim znieczuleniu: miejscowym lub ogólnym. Trzeba wiedzieć, że na gastroskopię powinniśmy udać się na czczo.

Refluks żołądka i przełyku to bardzo często występująca przypadłość. Niestety znaczna część chorych w ogóle nie zdaje sobie sprawy z istnienia problemu. Gdy mamy nawracające lub długo trwające problemy takie jak częste odbijanie, pieczenie w górnym odcinku przewodu pokarmowego, bóle brzucha należy udać się po poradę do lekarza rodzinnego. Refluks to choroba, polegająca na tym, że cofa się treść żołądkowa. W żołądku znajduje się bardzo silny kwas, który cofając się do przełyku powoduje podrażnienie jego powłok, które są nieprzystosowane do kontaktu z kwasem żołądkowym. W celu złagodzen skutkówa działania kawsu podaje się leki z grupy IPP czyli inhibitory pompy. Chorobą refluksową powienien zająć się gastrolog. Istotnym elementem w przypadku leczenia refluksu jest prawidłowa dieta. W przypadku choroby refluksowej niejednokrotnie przeprowadza się gastroskopię.

Najwłaściwszą metodą rozpoznania choroby wrzodowej, poza dokładnym wywiadem jest przeprowadzenie gastroskopii. 

https://medpolonia.com.pl/szpital/endoskopia/kolonoskopia-i-gastroskopia-poradnik