Usg piersi podstawowa ochrona

Usg piersi podstawowa ochrona

Jesteś ślubną w wieku między 20. a 30 rokiem trwania? A prawdopodobnie jesteś w ciąży? Jeśli naprawdę, powinnaś obowiązkowo wykonać sonomammografię, czyli USG piersi. Regularne badania umożliwiają wykryć zmiany, jakie w perspektyw mogą przemienić się w zagrażający życiu nowotwór- dbaj o aktualnym!

USG piersi – na czym zatem polega?
Sonomammografia ostatnie próbowanie ultrasonograficzne, które polega na malowaniu wnętrza piersi za usługą fal akustycznych o częstotliwości od 1 do 10 MHz. Wspomniane fale są niesłyszalne przez dobre ucho. Sprowadzane z układu USG przenikają do badanych tkanek, a potem wyzwolą się z nich i powracają do odbiornika. Potem fale dźwiękowe są zmieniane w wpływy elektryczne, co na ekranie monitora jasne jest jako obraz. Tak najprościej można opisać działanie ultrasonograf.

USG piersi – jak przebiega badanie?
Badanie ultrasonograficzne piersi jest dokładnie przytulne i bezbolesne. Widać być produkowane nawet u pani w męczy i utrzymujących piersią, a fale dźwiękowe dostarczane przez sprzęt do USG w żaden wyjście nie uszkadzają tkanek. Więc takie pytanie chyba żyć wielokrotnie powtarzane. Badanie jest następująco:

pacjentka rozkłada się od stanu w władzę i marnuje na plecach na leżance z rękami założonymi pod głową,
lekarz smaruje żelem głowicę sprzętu i obciąża ją do piersi pacjentki, następnie trochę nią porusza po badanym terenie.
W okresie USG sprawdzane są obie piersi wraz z związkami chłonnymi wydobywającymi się w otworach pachowych. Wszystkie wykryte w trakcie USG zmiany np. torbiele lub guzki, zostają dokładnie zmierzone i przedstawione. Niewątpliwą zaleta stanowi wtedy ,iż nie wyczekujemy na koniec badania, gdyż stanowi on dokonywany na dzisiaj w trakcie wizyty.

USG piersi – czy zainteresowanie się przygotować do badania?
Śledzenie toteż nie wymaga żadnych innych przygotowań. Zorganizować je silna w niezależnej fazie cyklu menstruacyjnego, choć proponuje się, aby USG piersi było wytwarzane samodzielnie po sezonie. Wtedy piersi są jeszcze elastyczne i nieobolałe, i w odwrotnej części cyklu biegnie do napraw w ziemi hormonalnej, co widać utrudnić wykonanie badania.

Rozpoczęcie badanie poprzedzi krótki wywiad medyczny, dokonany przez specjalisty radiologa. W jego trakcie pojawią się zapytania o wiek, datę ostatniej miesiączki, zażywane leki (w tym hormony), choroby piersi będące w grupie, przebyte porody oraz pielęgnowanie piersią oraz doświadczone w przeszłości operacje. Rozsądnie jest ponad wziąć ze sobą wyniki ostatnich badań (np. USG lub mammografii), o ile takie pytania jesteśmy. Dzięki nim bogata zdecydować, czy wykryte podczas poszukiwania łagodne guzki powiększyły się lub odmieniły swój zakres.

USG piersi – co pokazuje?
Ultrasonografia umożliwia nam wykryć także zmiany łagodne, kiedy a we wczesnym etapie nowotwory złośliwe. Badanie USG świetnie dodaje się do monitorowania zmian torbielowatych, mastopatii, dysplazji sutka, brodawczaków oraz tzw. Gruczolakowłókniaków, szczególnie często występujących u młodych dam.

Gruczolakowłókniak to przyjemny nowotwór piersi w budowie guzka. Potrafi obejmować inne zakresy z kilku, kilkunastu milimetrów do nawet mało centymetrów. Występuje samodzielnie bądź w partiach. Często stanowi wyjątkowy kształt. Jest odporny lub elastyczny, to da się przesuwać pod palcami. Gruczolakowłókniak najczęściej nie przynosi dyskomfortu, o ile nie jest szeroki. W przeciwnym przykładzie może kierować dolegliwości bólowe dodatkowo uczestniczy go zwolnić. Choć kolei te wcale występują się zmianami złośliwymi więc potrzeba je uważać. Najdoskonalszym lekarstwem do zabezpieczania jest teraz USG. Ślubna powinna zakładać się na poszukiwanie ultrasonograficzne nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy, jeżeli znaleziono obok niej gruczolakowłókniaka.

USG piersi – jak często je przygotowywać?
Na ważne USG piersi kobieta powinna wyłonić się między 20. a 30. rokiem bycia, a później wydawać kosztuje nieco nic co 2 lata. Po przejściu 30-tki badanie należy prowadzić już mało co 12 miesięcy. Natomiast że w minionych badaniach lekarz wykrył jakieś patologiczne zmiany albo pacjentka jest obciążony wywiad domowy zatem chodzi produkować je głównie, nawet raz na 6 miesięcy.

USG piersi – kiedy o się udać na doświadczenie?
Pokazaniem do sonomammografii jest:

Zmiana wielkości/ kształtu piers
Obecność guzków i zgrubień wyczuwalnych podczas samobadania piersi
Ból piersi
Wyciek z brodawki sutkowej
Wciągnięte, zaczerwienione, owrzodzone brodawki sutkowe
Zmiana wielkości/ kształtu piersi
Przebarwienie skóry piersi
Powiększone węzły chłonne pod pachami
Stosowanie HTZ
Obciążony wywiad rodzinny tj. występowanie raka piersi wśród krewnych
Potwierdzona mutacja genów BRCA-1 i BRCA-2
Przebyta lub chciana operacja powiększenia/ korekcja kształtu piersi
Wiedza do in vitro
Stosowanie HTZ
USG piersi – czy może mammografia?
Dziwisz się czytając ten tekst- czy zamiast USG nie rozsądnie byłoby, wykonać poprostu mammografię? Które z obecnych poszukiwań jest solidniejsze? Różnicę jest następujaca: piersi młodych osób są w grup stworzone z tkanki gruczołowej, która w mammografii rentgenowskiej nie jest dużo znana. Stąd piersiom młodych pań o utkaniu gruczołowym dedykowane jest pytanie ultrasonograficzne. Przecież w głębszych latach bycia gruczoł ustępuje miejsca tkance tłustej także wówczas korzystniejszym wyjściem będzie aktualnie mammografia. Pamiętajmy- nie wyraża to, że USG piersi jest analizowaniem przeznaczonym tylko dla 20. – 30. latek.

USG piersi – a może rezonans magnetyczny ?
MRI piersi, zwane także jak mammografia rezonansu magnetycznego to pewne z najwyraźniejszych pytań w ocenie nowotworów piersi. Podejmuje na całkiem różnej podstawie niż USG czy mammografia. Zużywa się w nim bowiem ogromne pole elektromagnetyczne zamiast fali ultradźwiękowej i lśnienia rentgenowskiego. Energia zapadająca w trakcie poszukiwania jest zamieniana w opis rozpoznawalny na monitorze, copozwala dokładnie zlokalizować zmianę również przeznaczyć jej jednostkę czy stopień unaczynienia. Ale chodzi o samym pamiętać, iż nie wszystka pani będzie umiała takie doświadczenie przeprowadzić.

Przeciwskazaniem do przedstawienia badania u pacjentki, będzie stanowienie w ciele wszelkich metalowychprzedmiotów. Chodzą do nich np. rozrusznik serca, neurostymulator, wszczepiony aparat słuchowy, pompa insulinowa, obecność ciała zewnętrznego w oku lub metalowego klipsa w czaszce. Także u kobiet w ciąży rezonans magnetyczny pragnie być kształtowany z ważną uwagą a chociaż wtedy, skoro jest owo zupełnie konieczne. Tego standardu przeciwskazań nie pamięta przy USG. Generalnie, jako wyjątkowe spośród wszelkich dostępnych metod diagnozowania jest ono w całkowici bezpieczne.

USG piersi – które są różnice między mammografią?
Mammografia i USG piersi ostatnie dwa nowe badania, jakie powinny się wzajemnie uzupełniać oraz nie być dla siebie konkurencje. We wczesnych stadiach rozwoju nowotwór piersi jest często osobę mikrozwapnień, a te wyraźne będą jedynie w mammografii. Badanie ultrasonograficzne ale pozwala oglądać piersi pod wieloma kątami , takich opcje teraz nie daje mammografia.Co sporo za pomocą USG jesteśmy w wyglądzie odróżnić zmianę prostą od złej, litą od nieszkodliwej dla zdrowia torbieli. I badanie mammograficzne szybko na aktualne nie pozwala. Więc co raz częściej stare pani po mammografii a tak inspirowane są na USG piersi. Dopiero oba studiowania w połączeniu ze sobą dają bowiem doskonały obraz sytuacji. I tym jedynym USG piersi jest skierowane do żon w wszystkim wieku!

USG piersi – bezpieczne dla osób w ciąży
U kobiet w ciąży raka piersi diagnozuje się nawet 7 miesięcy później w przyrównaniu do osób, które nie są w ciąży. Rozpoznanie nowotworu szuka się w niezwykle mocnym stadium, to automatycznie zwęża się możliwości na wyleczenie. Dodatkowo panuje przekonanie, że u dziewczyn w przeważa oraz odżywiających piersią nie ma konieczności wykonywania USG piersi, gdyż wyczuwalne w piersiach guzki uznawane są przez niektórych lekarzy jako wykaż fizjologiczny, pochodzący ze zmian hormonalnych towarzyszących ciąży. A rzeczywiście istnieje taka, że ani ciąża, ani karmienie piersią nie zabezpieczają kobiety przed nowotworem, a u każdej przyszłej matki, tak samotne jak u pani niebędącej w przeważa USG piersi powinno być przedstawiane rutynowo.

Zespół fachowców z Naszego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Stowarzyszenia Onkologicznego także Lokalnego Stowarzyszenia Ginekologów i Położników zaleca, aby u każdych ciężarnych w wieku powyżej 35 lat USG piersi było wypełniane w Oraz ewentualnie II trymestrze ciąży. Oraz u zdrowszych osób (poniżej 35. roku trwania), bez klinicznych objawów choroby piersi oraz krzew obciążonego wywiadu rodzinnego/genetycznego w obrotu raka piersi należy rozważyć wykonanie USG piersi tak indywidualne w Oraz doceniaj II okresie ciąży. W sukcesu stwierdzenia poważnych zmian klinicznych w aspekcie piersi (guza, zaczerwienienia lub obrzęku skóry piersi, powiększonych węzłów chłonnych pachowych) niezbędne jest a wykonanie wszystkich potrzebnych badań diagnostycznych, które uważają wykluczyć raka piersi. Przylegają do nich: USG piersi, mammografii (z pokrywą macicy), biopsji gruboigłowej podejrzanej zmiany piersi oraz biopsji cienkoigłowej podejrzanych węzłów chłonnych pachowych –wszystko razem ze wzorami wchodzącymi w przykładu pań niestanowiących w przeważa.

Tekst alternatywny
USG piersi – zmieszane z biopsją
Biopsję najlepiej przeprowadza się pod ochroną USG, gdyż dzięki temu zabieg jest artystyczny oraz przyzwala na wybór najodpowiedniejszej próbki do poszukiwania. Polega na przyjęciu podejrzanych komórek lub tkanek. W trakcie sprawdzania są one nakłuwane igłą o nowej tusz i zasysane (aspirowane) do strzykawki. Zarobiony w ten forma materiał trafia na szkiełko, a wówczas do laboratorium, gdzie istnieje analizowany przez patologa. Lekarz może wybrać biopsję cienko- lub gruboigłową w relacje od rozmiaru nieprawidłowej tkanki oraz jej umieszczenia.

USG piersi – jak przedstawiać wynik? Klasyfikacja BIRADS
Do grze wyników sonomammografii łudzi się wypracowaną przez Narodowe Towarzystwo Ultrasonograficzne klasyfikację BIRADS, dzieje się rzeczywiście w Polsce od 2010 roku. Wypracowane typy na aktualnej klasyfikacji pozwoliły ujednolicić opisy badań ultrasonograficznych piersi i terminologię nieprawidłowych napraw w piersiach. W ocen BIRADS wybiera się pod uwagę elementy morfologiczne budowy piersi oraz tkwiących w nich nieprawidłowych zmian ogniskowych. Dzięki niej potrafimy odróżnić zmiany proste od potencjalnie złośliwych. Niesie ona więcej informacje nt. ryzyka złośliwości zmian ogniskowych dodatkowo w losu zmian o nietypowym charakterze propozycje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego. Stan piersi można poświęcić do jedynej spośród 7 kategorii razem z oceną BIRADS:

Kategoria BIRADS-usg 0 – oznacza, że znanych jest za parę. Aby móc zamontować diagnozę, wskazane są dalsze badania obrazowe, np. mammografia, USG lub biopsja.
Kategoria BIRADS-usg 1 – oznacza koniec prawidłowy. W badaniu nie zaobserwowano żadnych poważnych zmian.
Kategoria BIRADS-usg 2 – oznacza, że badanie wykazałoby łagodne innowacji w piersiach, np. torbiele, gruczolakowłókniaki, tłuszczaki, zmiany zapalne i pourazowe piersi. Zmiany zakwalifikowane do rangi 2 nie wymagają przeprowadzania dodatkowych badań obrazowych, i jedynie regularne kontrole.
Jakość BIRADS-usg 3 – oznacza, że badanie ujawniło zmiany prawdopodobnie proste o ryzyku złośliwości prostszym niż 2%. W funkcji od wieku pacjentki a jej innych preferencji, i także obciążeń rodzinnych lekarz może poradzić kontrolne badanie USG za 6 miesięcy czy biopsję.
Kategoria BIRADS-usg 4 – oznacza, że badanie ujawniło zmiany podejrzane, które co reguła nie są poważnych cech nowotworu złośliwego, ale jakich ryzyko złoślwośc sięga od 2 do 90%. W takim przykładu potrzebne jest wykonanie biopsji cienko- lub gruboigłowej. W współzależności od zysku proponowane jest dalsze działanie, np. chirurgiczne.
Kategoria BIRADS-usg 5 – oznacza, że badanie ujawniło zmiany, jakich ryzyko złośliwości wynosi > 90%. W takim przykładu szykuje się oceny histopatologicznej (biopsja gruboigłowa, mammotomiczna lub zaczęta chirurgiczna) oraz onkologicznej oraz gotuje najodpowiedniejszą strategię leczenia.
Kategoria BIRADS-usg 6 – oznacza nowotwór złośliwy, potwierdzony za pomocą biopsji.
Pamiętaj, wykryjesz zmiany nowotworowe na wczesnym poziomie rozwoju jezeli bedziesz systematycznie sprawdzała swoje piersi. Rak piersi istnieje w równi wyleczalny, o ile zostanie dokładnie wcześnie wykryty! Poznaj swoje piersi! Nie podaruj się zaskoczyć rakowi!