Nieurazowe obrzęki – przyczyny

Nieurazowe obrzęki – przyczyny

Napuchnięta i obolała kończyna nie zawsze musi oznaczać urazową etiologię jej dysfunkcji. Gdy nie znamy powodu zmian w elastyczności i jej wyglądzie winniśmy skontaktować się z lekarzem. To, co z pewnością go zainteresuje to temperatura kończyny i czucie. Lekarz winien również zgromadzić należyty wywiad. Sporo chorób współistniejących może być powodem obrzęku. Najczęstszą przyczyną, zwłaszcza u osób starszych są choroby sercowo-naczyniowe. Szczególnie to zaburzenia odpływu żylnego objawiają się stanem zapalnym kończyn podobnie jak głębokie zakrzepy żylne. 

Niewydolność serca jest jednym z najpowszechniejszych powodów obrzęku nóg u osób w podeszłym wieku. Często ból i uczucie opuchnięcia powodują wszelkiego typu zapalenia, a w szczególności zapalenia stawów, błony maziowej i powięzi. Odpowiedzią na ekspozycję kończyn na zbyt wysoką i niską temperaturę będzie ich stan zapalny oraz opuchnięcie. 

Ludzie starsi nierzadko mają nieprawidłowo funkcjonujący system termoregulacji. W ich przypadku choćby krótka ekspozycja kończyny na temperaturę odbiegające od normy może powodować kłopoty z ich ukrwieniem i czuciem. 

Choroby nowotworowe również mogą powodować opuchnięcia kończyn. Szczególne znaczenie ma zapalenie węzłów chłonnych i obrzęki limfatyczne będące ich następstwem. 

https://krakow.bodymove.pl/supinacja/

Zbytnie gromadzenie się wody w organizmie w tym również w kończynach powodują choroby nerek.

Każda sytuacja niezwiązana z urazem, w której zaobserwujemy zmniejszoną ruchomość kończyny, jej opuchnięcie lub zaczerwienienie powinna budzić nasz niepokój. Przypuszczalnie powodem takiego stanu rzeczy są inne choroby systemowe. W takiej sytuacji powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza aby otrzymać skierowanie na niezbędne badania. Nieprawidłowo funkcjonująca kończyna zacznie tracić swoją masę mięśniową. Spowoduje to powstanie przykurczy oraz doprowadzi do jeszcze większej dysfunkcji. Długo nieuleczane obrzęki wiążą się z dłuższym okresem powrotu do zdrowia oraz żmudną i męczącą rehabilitacją. Stąd trzeba reagować bezzwłocznie i zdecydowanie. Tylko takie działanie pozwoli nam na rychły powrót to zdrowia.