Ból kręgosłupa

Ból kręgosłupa

Kregosłup jest kolumną kości (kręgów) podpieraną razem przez mięśnie, ścięgna i więzadła a usytuowanie kręgów względem siebie ustalane jest przez dyski amortyzujące. Problem w każdym odcinku kręgosłupa może być powodem bólu pleców. Dla niektórych ludzi ból pleców jest po prostu przykrością. Są jednak też takie przypadki kiedy ból jest bardzo duży i wyłączający z normalnego życia.

 https://fala-uderzeniowa-krakow.pl/blog/zapalenie-sciegna-achillesa/ 

Większość bólów kręgosłupa – nawet silnego bólu pleców – ustaje samoistnie w ciągu czterech do sześciu tygodni. Chirurgia jest nieczęsto konieczna w leczeniu bólu pleców i jest ogólnie korzysta się z niej jedynie w ostateczności.

Częstą przyczyną bólu pleców jest uszkodzenie mięśni (zapalenie) lub więzadeł (zwichnięcie, skręcenie, zwyrodnienia). Zapalenia i skręcenia mogą pojawić się z wielu przyczyn, w tym niewłaściwego dźwigania, nieprawidłowej postawy i braku regularnych ćwiczeń. Nadwaga może podwyższyć ryzyko wystąpienia naprężeń i skręceń kręgosłupa.

Ból pleców może również wynikać z bardziej poważnych urazów, takich jak złamanie kręgu lub zerwanie dysku. 

Możliwe przyczyny bólu pleców to:

Przepuklina dysku, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, otyłość,  infekcja nerek (odmiedniczkowe zapalenie nerek), choroba zwyrodnieniowa stawów, 

zapalenie kości i szpiku, zła postawa, reumatoidalne zapalenie stawów, zwężenie kanału kręgowego, choroba Pageta kości, osteoporoza, złamanie kręgosłupa, skręcenia i odkształcenia, Zwężenie kanału kręgowego.